Category: Aktivitetet

 • KALASCIMA BAND

  KALASCIMA BAND

  “Kalàscima Band” inaguroi oborrin e ri te ARKES te shtunen, me date 26.05.2018. Atmosfere fantastike u krijua nga muzika e artisteve italiane per gati 90 minuta. Skena e improvizuar ne shkallet e vjetra te nje prej shtepive te bukura shkodrane ekzaltoi dhe me teper perfomancen e shkelqyer te bandes. #muzikeemire​ #institutiitalianikultures​ #arka​ #trashegimikulturore​ #ipsia​ #codepartners​…

  Read more...

 • WORKSHOP AKTRIMI

  WORKSHOP AKTRIMI

    Qendra Rinore Arka / CODE Partners dhe Hojzat Academy po organizojnë workshop aktrimi. Nëse je një i ri i apasionuar pas aktrimit, ARKA dhe Hojzat Academy ju fton të merrni pjesë në këtë workshop nën udhëheqjen e Gert Palali    Faza e parë Bazat e aktrimit Ushtrime mbi marrëdhenien me objekt dhe partnerë Fjala…

  Read more...

 • ” Tranzicioni ” / dita 3

  ” Tranzicioni ” / dita 3

  Workshop fotografie “Tranzicioni”, dita 3 Vlerësimi i parë individual dhe në grup me qëllim mbështetjen e rezultatit perfundimtar per te qene pjese e ekspozites “Tranzicion” me date 8 Dhjetor 2020. — Iniciativa financohet nga Goethe-Zentrum Tirana dhe Projekti #DETMUR#CreativeEurope dhe zbatohet nga @Qendra Rinore Arka Shkoder.

  Read more...

 • ” Transicioni” / dita 2

  ” Transicioni” / dita 2

  Workshop fotografie “Tranzicioni”, dita 2 Vizita ne Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi” dhe Art House Bisede dhe diskutime mbi fotografite e shkrepura gjate dites te Qendra Rinore Arka — Iniciativa financohet nga Goethe-Zentrum Tirana dhe Projekti #DETMUR#CreativeEurope

  Read more...

 • “Kafsha e zemrës” – një histori e mbijetesës në diktaturë | Tetori Gjerman 2020

  “Kafsha e zemrës” – një histori e mbijetesës në diktaturë | Tetori Gjerman 2020

  Mbrëmje letrare me Arian Lekën dhe Anna Koven mbi romanin në gjuhën gjermane “Kafsha e zemrës”, të shkrimtares nobeliste Herta Müller. Aktiviteti do të zhvillohet në gjuhën shqipe, pa përkthim. „Kafsha e zemrës“? Zemra e një kafshe? Apo zemër kafshe? Të gjitha së bashku nën titullin konciz, si edhe vetë fjalitë e romanit të nobelistes…

  Read more...

 • Filmi: “Cleo” – Shkodër

  Filmi: “Cleo” – Shkodër

  Filmi: “Cleo” nga Erik Schmitt (2017-19) E martë, 20/10/2020, ora 18:00 Qendra Rinore “Arka” Shkodër (versioni origjinal në gjermanisht me titra në shqip) Hyrja e lirë! „Cleo“ për Berlinin është ajo, që „Bota përrallore e Amelisë“ është për Parisin: Me ide që i vërshojnë gjithandej gjahtarja e thesareve Cleo na bën ta ndjekim përmes një…

  Read more...

 • “Biodiversiteti përmes fotografisë”

  Ju ftojmë të merrni pjesë në ekspozitën “Biodiversiteti përmes fotografisë”, ku do të gjenden të ekspozuara 80 fotografi dhe 20 ilustrime të realizuara nga fotografë dhe piktorë shqiptarë dhe kosovarë në liqenin e Shkodrës, ku përfshihen një sërë gjallesash, që janë pjesë e ekosistemit të këtij liqeni. Ekspozita do të hapet në qendrën rinore “Arka”…

  Read more...

Recent Posts

Tags

AmbasadaAmerikane KeshilliRinorArka MbeshteturngaBE MbeshteturngaPartneretneShqiperi QendraRinoreArka

Comments

No comments to show.
Skip to content